Skip to main content
special plympics logo special plympics logo

We’re proud to be part of the Special Olympics Australia community which brings sport, joy and inclusion to people with intellectual disability/autism. Our shared vision is an inclusive Australia where people with intellectual disability/autism live active, healthy and fulfilling lives.


Club Connect

Contact

Special Olympics Melbourne Inner East
Contact our club by email at melbourneinnereast.membership@specialolympics.com.au
Follow our club on Facebook or Instagram

Club Committee

Cally Bauman Chair (Acting)

Dean Linzel Vice Chair

Alex Sencek Secretary

Hamish Patterson Membership Officer

Charles Hamilton Treasurer

Penny Burns Sports Coordinator

Mia Treadwell Athlete Representative

Maddy Fox Athlete Representative

Training Schedule

Athletics
Sunday Fortnights (Term 1 & 4)
4:30-5:45pm
Doncaster East
melbourneinnereast.athletics@specialolympics.com.au

Basketball
Saturday Fortnights
9:30-10:30am
Balwyn North
melbourneinnereast.basketball@specialolympics.com.au

Bocce
Saturday Fortnights
10:30am-Noon
Bulleen
melbourneinnereast.bocce@specialolympics.com.au

Cricket
Monday (Term 1 & 4)
5:30-7pm
Fitzroy North
melbourneinnereast.cricket@specialolympics.com.au

Equestrian
Via affiliate RDA clubs and events - multiple
As arranged by athlete with RDA club & SOV Calendar
Lyndsay Davies
vic.equestrian@specialolympics.com.au

Football (Soccer)
Saturday (April-September)
3:30-4:45pm
Bulleen
melbourneinnereast.football@specialolympics.com.au

Gymnastics
Saturday
8-9am
Boroondara Sports Complex (Balywn Gymnastics Club)
271C Belmore Rd, Balwyn North
Tara Lake
melbourneinnereast.gymnastics@specialolympics.com.au

Swimming
Wednesday (School Term)
7:30-8:30pm
Bulleen
melbourneinnereast.swimming@specialolympics.com.au

Tennis
Sunday Fortnights
10-11am
Glen Iris
melbourneinnereast.tennis@specialolympics.com.au

Tenpin Bowling
Last Sunday each month
Arrive 8:45am for 9-11am
Forest Hill
melbourneinnereast.bowling@specialolympics.com.au

Wintersport
vic.snowsports@specialolympics.com.au


Competition Calendar